KONTAKT +48 509 310 603 +48 22 72 886 72 Pn - Pt: 11:00 – 19:00 Sob: 10:00 - 17:00

Jak ważna jest konserwacja nart. Czy trzeba je ostrzyć oraz smarować?

04.01.2019

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest prawidłowe dbanie i konserwowanie sprzętu narciarskiego. To dzięki temu można z nart w pełni korzystać przez lata. Dlatego właśnie tak ważne są umiejętności oraz wiedza na temat smarowania, a także ostrzenia nart. Co prawda na nienaostrzonym i nienasmarowanym sprzęcie da się jeździć. Nie mniej jednak jest to zdecydowanie mniej przyjemne i komfortowe. Do tego trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że narty bez ostrzenia i smarowania znacznie szybciej się zużywają, a także niszczą. Jest to wystarczający powód do tego, by regularnie konserwować deski narciarskie. Czynność związana ze smarowaniem oraz ostrzeniem nart jest prosta i każdy powinien sobie z tym zdaniem poradzić. Wystarczy odpowiednia wiedza oraz sprzęt. Każdy, kto nie czuje się na siłach samodzielnie wykonać to zadanie, to może oddać narty do profesjonalnego serwisu.

Konserwacja nart

Czas dowiedzieć się, w jaki sposób przeprowadzić konserwację nart, polegającą na ich smarowaniu oraz ostrzeniu. Konserwację nart należy rozpocząć od dokładnego umycia deski. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich zanieczyszczeń. Osuszone narty należy umieścić w uchwycie, który zapewni stabilność w czasie ostrzenia, jak i pozostałych prac. W tym celu najlepiej wykorzystać imadło. Ostrzenie dotyczy bocznej oraz dolnej krawędzi narty. Pracę należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenie ślizgu, co można uczynić za pomocą szczotki metalowej oraz pada z fibertexu. Czynność ta ma na celu odsłonięcie warstwy z poliestru. Tak przygotowane narty gotowe są już do ostrzenia, a najlepiej do tego wykorzystać prawidła, ostrzałkę, a także odpowiedni pilnik. Ostrzałką zarówno krawędź boczna, jak i krawędź dolną narty należy przeciągnąć kilkukrotnie, co spowoduje jej naostrzenie. Jednocześnie na krawędziach pozostanie warstwa drutu, którego trzeba się pozbyć. Najlepiej to uczynić za pomocą gumy szlifierskiej. Ostatnią czynnością, jaką należy wykonać przy ostrzeniu nart, jest dokładne wyczyszczenie ślizgu. W tym celu należy użyć smaru narciarskiego nałożonego na miękką ściereczkę. To już wszystko, jeśli chodzi o ostrzenie nart, prawda, że zadanie to jest bardzo proste?

Smarowanie nart

Kolejnym etapem prac konserwujących narty jest ich smarowanie. Warto tutaj nadmienić, że są dwie metody smarowania, a mianowicie na ciepło oraz na zimno. Zdecydowanie lepszą metodą jest smarowanie na ciepło, co jest efektywniejsze. Nie mniej jednak ta metoda wymaga większych umiejętność i sprzętu. Smarowanie na ciepło składa się z kilku etapów, a mianowicie należy najpierw wyczyścić ślizg, następnie otworzyć pory oraz nałożyć bazowy smar. Kolejnym etapem prac jest cyklinowanie powierzchni i nakładanie właściwego smaru, po tym należy powierzchnie narty ponownie cyklinować, a następnie odtworzyć struktury ślizgu. Ostatnią czynnością jest dokładne wypolerowanie ślizgu. Jeśli chodzi o smarowanie nart na zimno, to zadanie jest znacznie łatwiejsze. Należy jedynie dokładnie oczyścić powierzchnię ślizgu, a następnie nałożyć na nią za pomocą szczotki z korkiem naturalnym specjalnego preparatu. I to wszystko, co trzeba w tej metodzie wykonać. Jest ona zdecydowanie łatwiejsza, jednakże mniej trwała. Dlatego też specjaliści zalecają stosować ją od czasu do czasu, a jako konserwację właściwą używać smarowania na ciepło.

Teraz już wiecie, jak ważne jest dbanie o narty i odpowiednie ich konsekrowanie. Te dwie czynnością są obowiązkowe. Mam nadzieję, że mój artykuł pomoże Wam w dbaniu o własne narty. Stosując się do tych wskazówek, każdy sam będzie mógł zadbać o prawidłowe naostrzenie i nasmarowanie nart