KONTAKT +48 509 310 603 +48 22 72 886 72 Pn - Pt: 11:00 – 19:00 Sob: 10:00 - 17:00

Jak zabezpieczyć narty na koniec sezonu?

30.03.2017

Co prawda sezon narciarski jeszcze trwa, ale już niedługo zaczniemy myśleć o bardziej „letnich” rozrywkach. Ale, ale… Pamiętajmy o tym, że sprzęt narciarski jest po pierwsze dosyć wartościowy, po drugie przyzwyczajenie do danych nart itp. naprawdę dużo daje na stoku. Dlatego jedną z najważniejszych rzeczy, jaką należy zrobić, zanim wejdziemy w sezon letni, jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętu na czas przerwy w wypadach na stok. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, albo chcesz się upewnić, że robisz to dobrze, zapraszam do lektury.

1. Odpowiednie miejsce.

Przede wszystkim narty powinny być przechowywane w odpowiednim miejscu, które zabezpieczy je przed uszkodzeniami. Trzymanie ich w garażu czy nieodwiedzanym poddaszu nie jest dobre. Sprzęt ten jest wrażliwy na wahania temperatury, jak i wilgotność. Dobrze jest przeznaczyć trochę miejsca w garderobie, czy innym użytkowanym pomieszczeniu. Narty, aby były jak najlepiej zabezpieczone powinny być przechowywane w pozycji pionowej, najlepiej w pokrowcu, a deski nie powinny być ze sobą ściśnięte, żeby zapobiec odkształceniu.

2. Konserwacja.

- Aby narty czy snowboard zachowały pełen komfort jazdy do przyszłego sezonu, ważne jest ich odpowiednie nasmarowanie, przeznaczonym do tego smarem. Jeżeli sami wahamy się użycia smaru na gorąco, dobrze jest pójść z nimi do odpowiedniego punktu. Oczywiście, zanim zabezpieczymy ślizgi smarem, trzeba je dokładnie oczyścić z brudu, soli i innych zanieczyszczeń.

- Ogromnym wrogiem sprzętu jest także rdza. Ta osiadająca na krawędziach może szybko przyczynić się do uszkodzenia sprzętu. Dlatego też przed letnim przechowaniem, dobrze jest je nasmarować olejem wazelinowym. Można też zanieść je do specjalisty, który je naostrzy, usuwając posezonowe warstwy zabrudzeń i miejsc, gdzie rdza już zaczęła się tworzyć.

3. Pozostałe akcesoria.

Deski to nie jedyny element naszego wyposażenia narciarskiego, które powinno być odpowiednio przechowywane poza sezonem. Stąd buty narciarskie rozkładamy na pojedyncze elementy, dokładnie suszymy, a następnie składamy i zapinamy klamry z powrotem, z uwagą by nie powstały nigdzie żadne zniekształcenia. Wiązania oczyszczamy z brudu i impregnujemy specjalnym olejem dostępnym w formie spreju. Należy je przed przechowywaniem także nieco poluźnić. Odzież najlepiej oddać do pralni w celu wyczyszczenia jej bez usuwania warstwy ochronnej. Jeżeli chcemy jednak wyprać ją samodzielnie, nie stosujemy płynów do płukania. Warto też przejrzeć stan kasku, gogli czy kijków i jeżeli zauważymy jakieś ich uszkodzenia, najbezpieczniej jest zainwestować w nowe.