KONTAKT +48 509 310 603 +48 22 72 886 72 Pn - Pt: 11:00 – 19:00 Sob: 10:00 - 17:00

Popularne parametry techniczne nart. Promień skrętu oraz sztywność

10.02.2023

Kupując narty, powinniśmy patrzeć na tylko na pobieżny opis sprzętu, ale także dokładniejsze specyfikacje, pozwalające na dobór idealnych desek dla naszych potrzeb. Jednymi z najczęściej wymienianych parametrów, które niekoniecznie są intuicyjne dla początkującego narciarza to promień skrętu oraz sztywność nart. Wartości te, często pojawiają się także w różnego rodzaju porównaniach i rankingach. Ale co one oznaczają i czy warto zawracać sobie nimi głowę? Zapraszamy do lektury.

Promień skrętu narty

Aby omówić promień skrętu narty, należy przyjrzeć się nowoczesnym kształtom nart carvingowych. Są to narty, które w odróżnieniu od nart znanych przez naszych rodziców czy dziadków, nie są prostymi deskami, ale posiadają tak zwane taliowanie. Środkowa część nart jest zwężona. I to właśnie zwężenie jest fragment promienia koła, które zaznaczone jest w specyfikacji jako np. 10m. Krawędź narty jest wyprofilowana tak, aby po wygięciu narty ułatwić wykonanie skrętu. Nie oznacza to jednak, że narta 10 m skręca o 10 stopni. Wszystko zależy od indywidualnego nacisku na nartę podczas jazdy. Zakłada się jednak ogólne wartości promienia skrętu potrzebnego dla różnego rodzaju jazdy. I tak na przykład narty do jazdy amatorskiej powinny mieć 10-20 m. Im niższa wartość, tym łatwiej uzyskać skręt przy mniejszym dociśnięciu narty.

Sztywność narty

Jest to parametr, który odnosi się do odporności rdzenia na skręcanie podczas wykonywania manewrów. Co mówiąc prościej, przeciwdziała zmianie kształtu poprzecznego narty, podczas wygięć wzdłuż jej rdzenia. Większa sztywność pomaga zachować kontrolę nad nartą podczas dynamicznych zjazdów szczególnie na twardej i śliskiej powierzchni.

Wybierając się z maluchem, czy nawet juniorem na narty, należy pamiętać, że najważniejszą kwestią jest zapewnienie mu jak największego bezpieczeństwa. Z tego też powodu wybór i zakup najlepszego i najbardziej odpowiedniego dla dziecka kasku oraz gogli narciarskich powinien być dla nas priorytetem. Ale jak wybrać?