KONTAKT +48 509 310 603 +48 22 72 886 72 Pn - Pt: 11:00 – 19:00 Sob: 10:00 - 17:00

Dobieranie akcesoriów narciarskich

28.11.2018

Dobranie odpowiedniego sprzętu jest ważne dla każdego narciarza, bowiem od tego zależy wygoda na stoku, ale również i bezpieczeństwo. Wiadomo, że w skład sprzętu narciarskiego wchodzą buty narciarskie damskie, męskie, juniorskie, narty, ale również i kijki oraz kask. Dziś skupimy się na doborze tych dwóch ostatnich elementów, a mianowicie kasku oraz kijków. Zacznijmy od kijków.

Kije narciarskie

Nie wszystkie techniki jazdy na nartach wymagają kijków. Mimo to warto je mieć ze sobą, zwłaszcza jeśli jest się amatorem lub mało doświadczonym narciarzem. Kijki narciarskie przede wszystkim służą do utrzymania równowagi, ale także i do płynnej jazdy na nartach. Dzięki kijkom narciarzowi łatwiej jest utrzymać prawidłowy balans ciała. Dlatego właśnie warto zabrać je ze sobą na stok. Pozostaje jedynie pytanie, jakie kijki narciarskie zabrać, by w pełni korzystać z ich możliwości.

Wielu narciarzy nie chce korzystać z kijków, uważając, że to sprzęt jedynie dla amatorów. Prawda jest taka, że kijki przydają się każdemu, a takie podejście zapewne wynika ze złego dobrania kijków. Przede wszystkim należy dobierać je do wzrostu narciarza, a więc jest to osobisty sprzęt każdego na stoku. Chociaż wiele zależy również od tego, jaką technikę wybiera narciarz, jak i od tego jaki rodzaj jazdy preferuje. Odpowiednia długość kijków wpływa nie tylko na wygodę jazdy, ale przede wszystkim na prawidłową postawę narciarza. Tylko dobrze dobrana długość kijków zapewni odpowiednią postawę w czasie skręcania. Bowiem zbyt krótkie narty sprawią, że w czasie wykonywania tego manewru narciarz zbytnio się pochyli. Natomiast za długie kijki przyczynią się do zbytniego odchylenia w czasie skręcania. Istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy kij narciarski ma odpowiednią długość. Wystarczy oprzeć go o ziemię rączką, a samemu chwycić kij pod talerzykiem. Jeśli ramię z przedramieniem tworzy kąt prosty, to kijek ma idealną długość. Przy tym oczywiście należy stać prosto.

Odpowiedni kask narciarski

Czas na określenie, jaki powinien być odpowiedni kask. Mamy trzy kryteria doboru kasku, a mianowicie rozmiar, wygląd oraz kształt. O ile wygląd jak i kształt kasku to sprawa dowolna, o tyle rozmiar musi być dobrze dopasowany. Przede wszystkim dobiera się go do obwodu głowy. Jeśli kupuje się w sklepie stacjonarnym, to wiadomo, że najlepszym sposobem na idealne dobranie kasku jest po prostu jego przymierzenie. Co innego, kiedy kupujemy przez Internet. W takim wypadku sprzedający powinien umieścić tabelę z rozmiarami. Wystarczy zmierzyć sobie obwód głowy, by dobrać najlepszy kask. Zdecydowanie polecam kupowanie kasku dopasowanego, wszelkie uniwersalne akcesoria nie są tak bezpieczne. Można skorzystać z kasków, które wyposażone są w regulację. Mimo to najbezpieczniejszym rozwianiem jest kask dopasowany pod względem rozmiaru. Kształt oraz wygląd to indywidualna sprawa gustu każdego narciarza. Grunt by dobrze się w kasku czuć.