KONTAKT +48 509 310 603 +48 22 72 886 72 Pn - Pt: 11:00 – 19:00 Sob: 10:00 - 17:00

Dziecko na nartach. 5 pytań i odpowiedzi, jak zacząć

06.01.2018

Jesteś fanem lub fanką białego szaleństwa i chcesz, żeby Twój maluch podzielał pasję? Nie ma problemu. Odpowiednie podejście i można zacząć pozwolić dziecku na wspaniałą przygodę. Ale jazda na nartach dla szkraba nie jest wcale taka łatwa, dlatego zapraszamy do przeczytania najczęstszych odpowiedzi na nurtujące rodziców pytania, odnośnie do startu zabawy na stoku.

W jakim wieku dziecko może zacząć przygodę z narciarstwem?

Zazwyczaj początek nauki jazdy polecany jest maluchom od czwartego roku życia. Ale świetnym rozwiązaniem jest już podczas wypadu na stoki zapisanie dziecka młodszego 3, a nawet 2-letniego do narciarskiego żłobka. W takim zorganizowanym przedsięwzięciu dzieciaki na zasadzie zabaw z odpowiednimi „zabawkami” oswajają się ze sprzętem śniegiem i podstawami podstaw.

Instruktor czy nauka przez rodziców?

Instruktorzy dla najmłodszych są naprawdę świetnymi fachowcami, którzy nie dość, że zapewnią maluchom świetną zabawę, to jeszcze zadbają o to, by cała nauka przebiegała bezpiecznie i z nienaganną techniką. Ponadto maluchy dużo lepiej przyswajają wiedzę i technikę, bawiąc się i obserwując grupę rówieśników, stąd wybór instruktora prowadzącego grupowe zajęcia jest najlepszy, nawet jeżeli uważamy, że sami byśmy dali radę.

Kupować dziecku narty czy wypożyczać?

Jeżeli w planach mamy wyjazd na narty 1-2 razy w roku, dzieciakom nie opłaca się po prostu kupować nowego sprzętu, gdyż przy ich tempie wzrostu, może to oznaczać zakup osobno na każdy sezon. Dlatego tym najmłodszym można po prostu wypożyczać sprzęt ze szkółek. Dla dzieciaków, które stawiają pierwsze kroki w narciarstwie, wypożyczamy lub kupujemy narty około 10-15 cm krótsze niż wzrost dziecka.

Pozostałe akcesoria narciarskie. Własne czy wypożyczone?

Buty narciarskie bezwzględnie powinny być kupione, niewypożyczane. Za względów zarówno higienicznych, jak i tego, że dopasowują się one pod indywidualny kształt stopy malucha. To jak dobrać buty narciarskie dla dziecka, to już osobny rozdział. Jeżeli chodzi o resztę akcesoriów zawsze też lepiej posiadać własne. Najbezpieczniejszy dla dziecka jest kask, który ochroni głowę w razie upadku dużo lepiej niż po prostu czapka. To samo tyczy się gogli. A już, szczególnie jeżeli dziecko nosi okulary. Wtedy gogle muszą idealnie leżeć bez przyduszania oprawek, a jednocześnie chronić buzię dziecka.

Jak ubrać dziecko na narty?

Przede wszystkim ciepło. Odpowiednie będą różnego rodzaju kombinezony. Oczywiście, poza tym, że maluch będzie pewnie nie raz tarzał się w śniegu czy leżał w zaspie, a więc ubrania muszą chronić i nie pozwalać na dostanie się śniegu pod spód, muszą być one wygodne i nie ograniczać dziecku ruchów. Całe szczęście w tej chwili jest ogromny wybór zarówno ciepłych, jak i nieprzemakalnych strojów dla najmłodszych, które równocześnie są miękkie i pozwalają dziecku na wszystko.