KONTAKT +48 509 310 603 +48 22 72 886 72 Pn - Pt: 11:00 – 19:00 Sob: 10:00 - 17:00

Jak kupować i przechowywać buty narciarskie?

23.08.2016

Odpowiadając na pierwsze tytułowe pytanie, przede wszystkim nie na ostatnią chwilę. Wybór butów narciarskich ma olbrzymie znaczenie w kwestii komfortu i łatwości przyszłej jazdy. Ba! Niektórzy zawodowcy twierdzą, że to narty powinny być dokupywane do butów, a nie odwrotnie. Buty muszą mieć odpowiedni rozmiar, który niekoniecznie będzie się pokrywał idealnie ze znaną nam rozmiarówką butów „do chodzenia”. Oprócz tego muszą być odpowiedni dopasowane także na poziomie innych elementów, takich jak cholewka itp.

Zakup.

Zaczynamy od zastanowienia się, jaki charakter jazdy nas interesuje, następnie idąc do sklepu, zakładamy parę narciarskich skarpet, tak by później nie okazało się, że buty jednak nie pasują tak, jak trzeba. Wkładając but, pamiętajmy, że na początku może on się wydawać za krótki, jeśli wcześniej nie zapieliśmy klamer, tak więc sprawdzamy komfort dopiero po całkowitym zapięciu buta, kiedy stopa zostanie nam przez zapięcia cofnięta. Buty nie mogą być za duże, palec powinien dotykać przedniej części, ale nie być przez nią uciskany. Generalnie całość buta nie powinna nigdzie uciskać ani powodować dyskomfortu, po jego pełnym zapięciu, podczas poruszania stopą czy zginając nogę w kolanie. Dobrze jest poprosić o pomoc znającego się na tych szczegółach znajomego lub pracownika sklepu.

Przechowywanie.

Buty wykonane są z tworzywa sztucznego, ma ono to do siebie, że twardnieją pod wpływem chłodu, dlatego nigdy nie zostawiamy butów na noc w samochodzie czy innym chłodnym miejscu, gdyż rano może się okazać, że będziemy mieli problemy z ich założeniem.

Suszymy buty za pomocą odpowiedniego sprzętu i staramy się nie wyjmować wkładki ze skorupy, z powodu łatwości jej uszkodzenia lub odkształcenia.

But podczas przechowywania powinny być zawsze lekko zapięte, aby nie doprowadzić do trwałych odkształceń skorupy.