Jak zabezpieczyć narty po sezonie?
Sezon zimowy 2020/2021 jest wyjątkowo ubogi w możliwość spędzenia czasu na stoku. Pandemia i związane z nią obostrzenia utrudniły uprawianie tego pięknego zimowego sportu, praktycznie wszystkim mieszkańcom Europy. Jednak nawet krótkie użytkowanie sprzętu nie zwalnia nas z odpowiedniego przygotowania nart i butów narciarskich do letniego przechowywania.
Jak zabezpieczyć narty?
To często zadawane pytanie, szczególnie przez początkujących amatorów zimowego szaleństwa. Warto znać kilka sposobów, które pozwolą na przechowanie nart w sposób pozwalający, bez specjalnych wyrzeczeń, rozpocząć nowy sezon zimowy z uśmiechem na ustach.
Konserwacja nart
Pierwsze prace nad sprzętem powinny być związane z oczyszczeniem nart z ziaren pisarsku i innych zanieczyszczeń, które zostały naniesione podczas jazdy. Dobrze jest oczyścić powierzchnię nart pędzlem lub szczotką, ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsca w okolicy wiązań. Następnie, wskazane jest przetrzeć narty miękką szmatką zwilżona woda z dodatkiem delikatnego płynu do mycia i wytrzeć do sucha, ewentualnie zostawić narty do wyschnięcia. Na te czynności należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ dalsze działania należy wykonywać na powierzchni czystej i wysuszonej.
Suchą powierzchnię nart można nasmarować (smar narciarski na zimno SKIWAX). Optymalne będzie smarowanie na gorąco, a więc nanoszenie gorącego smaru, co pozwoli na głębszą penetrację struktury deski i optymalne zabezpieczenie ślizgu. Konieczne jest poluzowanie wiązań, ponieważ stałe działanie sił naprężających może spowodować zmęczenie materiału i ich uszkodzenie.
Zabezpieczenie butów narciarskich po sezonie
Buty narciarskie to element sprzętu narciarskiego, na który należy zwrócić szczególną uwagą. Codzienne korzystanie z butów narciarskich może powodować brzydki zapach, a lekceważenie konserwacji butów narciarskich może skutkować namnażaniem bakterii i drobnoustrojów mogących spowodować wiele groźnych chorób stóp. Konieczne jest zabezpieczenie sprzętu preparatami dezynfekującymi, które oprócz właściwości antyseptycznych, neutralizują też brzydki zapach.
Warto dodać, że buty narciarskie powinny zostać poddane, podobnie jak narty, czyszczeniu z zabrudzeń i odpowiedniej impregnacji. Buty narciarskie najlepiej zabezpieczać środkami specjalnie do tego dedykowanymi, polecanymi przez producenta.
Gdzie przechowywanie sprzęt narciarski w sezonie letnim
Idealnie, jeżeli dysponujemy pokrowcem na narty, który odpowiednio zabezpieczy sprzęt przed kurzem i ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Są dostępne pokrowce, które prócz miejsca na narty posiadają przestrzeń również na buty narciarskie. Narty należy ustawić w miejscu, w którym są bezpieczne, a więc tam, gdzie nie będą narażone na uderzenie. Najlepiej na strychu, garażu lub w komórce. Miejsce przechowywania nart nie powinno znajdować się w pobliżu źródła ciepła, promieniowania UV i wilgoci. Koniecznie należy zwrócić uwagę, aby sprzęt nie był przygnieciony innymi rzeczami oraz żeby był umieszczony w pomieszczeniu ze swobodną cyrkulacją powietrza.
Tylko tak zabezpieczony sprzęt narciarski da nam radość z użytkowania w nowym sezonie zimowym.