KONTAKT +48 509 310 603 +48 22 72 886 72 Pn - Pt: 11:00 – 19:00 Sob: 10:00 - 17:00

Odpowiednie przygotowanie wyjazdu na narty

23.09.2018

Dobre przygotowanie sprzętu i zabranie ze sobą wszystkiego jest bardzo ważne. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na narty na kilka godzin na pobliskie wzniesienie, czy też wyjeżdżamy na dłużej na stoki narciarskie. Najważniejsze są oczywiście narty, bez których wybranie się na stok nie miałoby sensu. Należy jednak odpowiednio dobrać narty. Chodzi o rozmiar, a także typ uzależniony od doświadczenia narciarza. Ważne również jest to, by sprzęt był w pełni sprawny technicznie, a także odpowiednio przygotowany, a więc narty muszą być wyczyszczone oraz naostrzone (co czyni się na początku i na końcu każdego sezonu). Natomiast nie ma znaczenia czy są to narty nowe, czy używane, własne czy też wypożyczone. Nie mniej jednak same narty to za mało, by móc w ogóle jeździć po stokach. Niezbędne są również odpowiednie buty narciarskie, a także kijki. Przy wyborze należy się kierować przede wszystkim wymiarami, tak by całość była w odpowiednim rozmiarze. Chodzi tutaj przede wszystkim o komfort podczas wakacji na nartach. Bardzo ważnym elementem, bez którego nie można wyjść na stok, jest kask narciarski. Chroni on głowę w czasie upadku, dlatego przydaje się przede wszystkim początkującym narciarzom. Nie mniej jednak i ci bardziej doświadczeni powinni mieć na głowie kask. Jest jeszcze kilka innych elementów wyposażenia, które warto mieć ze sobą. Zalicza się do nich właśnie gogle narciarskie, które chronią oczy narciarza przed słońcem. Co więcej, to właśnie one zapobiegają wpadaniu śniegu do oczu. Bardzo ważna jest również odpowiednia bielizna, najlepiej termiczna. Nie bez znaczenia jest strój narciarski, czyli kombinezon lub też spodnie oraz kurtka. Wszystko to ma wpływać na komfort oraz bezpieczeństwo w czasie zjazdu po trasach narciarskich, dlatego koniecznie należy te elementy zabrać ze sobą.

Ćwiczenia przed wyjazdem na narty

Nie mniej jednak przygotowania do wyjazdu na nartach wcale nie kończą się na zebraniu całego sprzętu i wyposażenia. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie przygotowanie ciała do wysiłku na stoku. Dlatego właśnie należy przynajmniej na kilkanaście dni przed wyjazdem rozpocząć ćwiczenia, które pozwolą na aktywniejszą pracę stawów skokowego oraz kolanowego. Chodzi o to, by mięśnie oraz stawy przyzwyczaić do ruchu. Dzięki temu uniknie się kontuzji w czasie jazdy na nartach. Jednym słowem ciało musi być przygotowane do wyjazdu. Najlepiej oczywiście być aktywnym przez cały rok, w ten sposób będzie się zdrowym, a specjalne przygotowania do wyjazdu na narty nie będą potrzebne.

Podsumowując.

Planując wyjazd na narty, najpierw należy rozpocząć od przygotowania ciała, a więc zacząć ćwiczyć. Rzecz jasna to dotyczy osób, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia. W tym przypadku organizm nie jest przyzwyczajony do wysiłku, więc na stoku szybko może wystąpić kontuzja. Po drugie ważne jest skompletowanie całego sprzętu narciarskiego. W jego skład wchodzą narty, buty narciarskie, kijki, a także strój, czyli kask, gogle, kombinezon narciarski, jak i bielizna termiczne.