KONTAKT +48 509 310 603 +48 22 72 886 72 Pn - Pt: 11:00 – 19:00 Sob: 10:00 - 17:00

Podstawowe informacje, które powinieneś poznać, przed zakupem nowych nart

14.09.2019

Kupując narty, szczególnie te pierwsze warto skonsultować zakup ze znajomym znającym się na narciarstwie, poprosić sprzedawcę o pomoc i choć trochę dowiedzieć się, czego tak naprawdę się potrzebuje. Dlatego przedstawiamy mini poradnik, opisujący najważniejsze rodzaje desek, który pomoże choć trochę w zakupie sprzętu.

Rodzaje nart.

All Mountain

Narty tego typu, są jednymi z najbardziej uniwersalnych, jeżeli chodzi o ich przeznaczenie. Narty zarówno do jazdy w puchu, jak i twardym śniegu. Uniwersalność ich sprawia jednak, że nie da się uzyskać na nich sportowych osiągów. Za to są świetne dla początkujących narciarzy, ze względu na małą sztywność, która przekłada się na łatwość ich prowadzenia bez dużego wysiłku. Proponujemy narty ROSSIGNOL EXPERIENCE 80 CI, ELAN AMPHIBIO 12 C PS, VOLKL FLAIR 76 ELITE.

Allround

Narty najczęściej wybierane przez średnio-zaawansowanych narciarzy. Uzyskują dobre prędkości i łatwo się prowadzą, jednak w przeciwieństwie do All-Mountain nie nadają się do jazdy w puchu. Wybiera się je wyłącznie na przygotowane trasy.

Freeride

W skrócie narty przeznaczone dla amatorów jazdy w głębokim śniegu poza stokami. Zdecydowanie odradzane dla osób chcących tylko poszaleć z okazji urlopu czy ferii. Charakteryzują się dosyć dużą szerokością.

Race

Narty polecane zaawansowanym fanom jazdy. Pozwalają na wysokie osiągi, jeśli chodzi o szybkość, szczególnie na specjalnie przygotowanych trasach. Są też bardzo ciężkim rodzajem nart, stąd wymagają dużo wysiłku podczas jazdy. Na przykład: ROSSIGNOL HERO ELITE ST TI, ELAN SL FUSION.

W ten sposób poznaliśmy już podstawowe rodzaje nart. Wszystkie one są charakteryzowane przez inne współczynniki, które także definiują ich użycie.

Twardość desek

Twardość jest współczynnikiem, który ma wpływ na tak zwane dociskanie do krawędzi. Im mniejsza twardość, tym łatwiej jest prowadzić nartę. Lecz to udogodnienie łączy się ze zmniejszoną reakcją narty. Dlatego preferując ostrą jazdę, zawodowcy stawiają na twardsze modele.

Długość

Podobnie jak w przypadku twardości, trzeba znaleźć kompromis. Długie narty sprawdzają się świetnie dla początkujących ze względu na współczynnik trzymania. Jednak krótsze narty są dużo bardziej dynamiczne.

Taliowanie

Taliowanie to współczynnik szerokości dzioba i tyłu narty do szerokości pod butem. Im większe taliowanie, tym łatwiej wykonać skręt jednak kosztem zmniejszenia promienia tego skrętu. Mniejsze taliowanie daje nam większą dynamikę, ale jest dużo trudniej zapanować nad nartą.

Powyższe informacje to zaledwie podstawa. Ale jeżeli chcemy wybierać się na narty wyłączanie okazyjnie i nie mamy zacięcia sportowego, znajomość ich pomoże nam wybrać odpowiedni sprzęt.