KONTAKT +48 509 310 603 +48 22 72 886 72 Pn - Pt: 11:00 – 19:00 Sob: 10:00 - 17:00

Rower dla dziecka. Jak wybrać najlepszy?

02.02.2019

Już tylko parę chwil dzieli nas od wiosny, a co za tym idzie aury, która zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Często świetnym rozwiązaniem na aktywne spędzanie czasu z całą rodziną mogą okazać się wycieczki rowerowe. Jest to niezwykle ciekawy i zdrowy sposób na wspólne zabawy, wystarczy tylko posiadać odpowiedni sprzęt. O ile wybór roweru dla dorosłego jest sprawą dosyć prostą, o tyle rower dla dziecka, musi być do niego jak najlepiej dopasowany. A jak to zrobić? Zapraszam do dalszej części artykułu.

Wiek i wzrost, jako podstawa wyboru roweru dla dziecka.

Jedna z podstawowych informacji na temat tego, jaki rower zakupić, jest to, ile dziecko ma lat oraz jakiego jest wzrostu. Ogólne wskaźniki kierujące do wyboru sprzętu wyglądają następująco:

Dziecko w wieku 2-4 lat, jest zdecydowanie za małe na znany nam model jazdy na rowerze. Zarówno pod względem wykształcenia jego zdolności motorycznych, jak i wzrostu, który zazwyczaj oscyluje w przedziale 80-108 cm. Dla takiego malucha istnieją rowery biegowe. Nie nadają się one na wycieczki, ale jako przygotowanie na przyszłe wyzwania.

4-6-latek (95 - 122 cm wzrostu) może już otrzymać swój pierwszy rower z pedałami a w zależności od umiejętności dziecka, możemy doczepić do niego boczna kółeczka. Rozmiar kół roweru nie powinien jednak przekraczać 16 cali.

Dziecko w wieku od 5 do 12 lat, w zależności od jego obycia z rowerami oraz wzrostu i warunków fizycznych, może dostać już „prawdziwy” rower, jednak w wersji mniejszej od „dorosłego”, z kołami o wielkości 20-24 cali. Jednak maluchy powyżej 145 cm wzrostu, mogą już celować w typowe rowery dla dorosłych.

Oczywiście najlepiej kupując rower dla dziecka, zabrać malucha do sklepu. Tak naprawdę często liczy się dopasowanie bezpośrednie roweru do jego możliwości. Wśród czynników przesądzających to, że rower jest dobry dla naszej pociechy, trzeba brać pod uwagę choćby wysokość ramy roweru w porównaniu do wysokości kroku dziecka. Dlatego lepiej, żeby dziecko „przymierzyło” się do nowego nabytku. Nieoceniona może też okazać się pomoc w doborze przez profesjonalistę sprzedającego sprzęt w sklepie.