KONTAKT +48 509 310 603 +48 22 72 886 72 Pn - Pt: 11:00 – 19:00 Sob: 10:00 - 17:00

Rozmiar koła w rowerze. Jakie jest jego znaczenie?

20.05.2018

Rozmiar kół rowerowych to temat rzeka. Jednak decydując się na kupno roweru dobrze mieć chociaż nikłe pojęcie na temat tego, co tak naprawdę zmienia nam wielkość koła w jednośladzie, jak i to, w jaki sposób dokonać wyboru tej najlepszej – optymalnej.

Wybór wielkości kół w rowerze tak naprawdę większości sprowadza się do wyboru typu roweru. Koła są dostosowywane do przeznaczenia jednośladu, podobnie jak ich rodzaje. Stąd decydując się na rower szosowy, praktycznie zawsze otrzymamy koło o przekątnej 28". W przypadku rowerów NTB natrafimy jednak na wybór pomiędzy 26", 27,5" i 29" a rowerów miejskich 26" lub 28".

Różnice w jeździe.

Na początek warto przyjrzeć się temu, co tak naprawdę oferują nam różnice między wielkościami kół. Ogólnie przyjmuje się, że większe koło:

- zwiększa możliwą do uzyskania prędkość podczas jazdy,

- zyskuje o wiele większy kontakt z podłożem, przez co jazda jest stabilniejsza,

-  daje mały kąt natarcia, który sprawia, że podczas jazdy dużo łatwiej pokonuje się przeszkody. Zarówno podwyższenia (krawężniki, kamienie), jak i ubytki w nawierzchni.

Posiadanie roweru z mniejszą średnicą kół daje nam:

- zwiększenie dynamiki jazdy poprzez przyspieszenie (nie mylić z prędkością),

- lepszą zwrotność,

- zmniejszenie masy sprzętu ogólnie,

Ponadto rowery z kołami i średnicy 26” są zazwyczaj bardziej uniwersalne.

Dla kogo jakie?

Ogólnie zakłada się, że do rekreacyjnej jazdy, zarówno dla kobiet, jak i średniego wzrostu mężczyzn dobrze sprawdzą się rowery o średnicy koła 26". Taka sama średnica sprawdza się też dla fanów wyjątkowo jazdy MTB. Większe koła są przeznaczone raczej dla wysokich mężczyzn albo gdy chcemy startować w sportowych wydarzeniach. W przypadku rowerów miejskich najlepiej jest wykorzystać możliwość jazdy próbnej i przekonania się, jaka wielkość koła będzie odpowiadała naszym preferencjom podczas jazdy po mieście.