KONTAKT +48 509 310 603 +48 22 72 886 72 Pn - Pt: 11:00 – 19:00 Sob: 10:00 - 17:00

Snowboard-jak prawidłowo dobrać deskę do umiejętności

28.01.2019

Miłośników jazdy na jednej desce nie brakuje, jedni zakochują się w tym sporcie od pierwszego wejrzenia, a inni dojrzewają do tego, jeżdżąc na tradycyjnych nartach. Niezależnie od tego, jakie ma się doświadczenie, warto mieć wiedze a temat snowboardu, zanim zacznie się kompletować sprzęt do uprawiania tej dyscypliny.

Jak dobrać sprzęt snowboardowy?

Dlatego właśnie, zanim uda się do sklepu na zakupy, warto dowiedzieć się jak taki sprzęt dobrać. Wiedza w tym zakresie przede wszystkim uchroni przed zakupem złego lub zbędnego wyposażenia. Przede wszystkim osoby początkujące muszą wybierać deski, które będą odporne na upadki, wszak ich przy nauce jazdy na desce na pewno nie zabraknie. Zatem początkującym poleca się głównie deski snowboardowe o konstrukcji Flat lub też Rocker. Nieco bardziej doświadczeni mogą skorzystać z deski All Mountain. Najlepiej jest zaczynać od deski Flat, która jest uniwersalna i ma miękkość od 1 do 5. Dzięki temu łatwo się nią prowadzi, a także dobrze skręca. Co więcej, ten typ snowboardu idealnie nadaje się na dobrze naśnieżone i przygotowane trasy narciarskie, czyli w miejsca, gdzie każdy zaczyna swoją naukę jazdy na jednej desce. Jeśli chodzi o Rocker to już typ dla nieco bardziej doświadczonych snowboardzistów. Wszystko to dlatego, że wybór tej deski wymaga doboru jej odpowiedniej długości. Rocker zapewnia wygodę oraz swobodę, a przede wszystkim daje lepszą zwrotność. Kolejnym typem deski snowboardowej jest All Mountain. Jest to typ dla zaawansowanych snowboardzistów, którzy wiedzą czego chcą i wybierają deskę na dłużej.

Dodatkowe czynniki przy doborze deski

Sam typ to nie wszystko. Jest jeszcze kilka czynników, którymi należy się kierować przy doborze deski snowboardowej. Przede wszystkim jej ciężar. W tej kwestii wyróżniamy deski snowboardowe: całkowicie symetryczne, czyli Twintip, a także Directional, czyli deski niesymetryczne, które mają cofnięty środek ciężkości. Poza tym deski dzielą się także ze względu na rodzaj wygięcia. Pierwszy typ deski snowboardowej jest wygięciem, gdzie środek wygięcia odstaje od podłoża, są to deski typu Camber. Drugi typ deski to Reversecamber (rocker), ma on kształt banana. Ostatnim typem deski jest rodzaj mieszany.

Ostatnim kryterium, którym należy się kierować przy wyborze deski snowboardowej, jest jej wielkość. W tym zakresie dobór opiera się na wadze oraz wzroście snowboardzisty. Dzięki temu deska będzie miała idealną długość, co pozwoli na komfortową jazdę. Oczywiście osoby bardziej doświadczone mogą dobierać deski indywidualnie do swoich upodobań. Nie mniej jednak amatorzy i osoby początkujące powinny kierować się rozmiarem. Na podstawie wagi i wzrostu powstała tabela odpowiednich rozmiarów, którą każdy producent desek udostępnia swoim klientom. Przy zakupie deski snowboardowej warto z niej skorzystać.