KONTAKT +48 509 310 603 +48 22 72 886 72 Pn - Pt: 11:00 – 19:00 Sob: 10:00 - 17:00

Sprzęt narciarski, rozwój branży

01.04.2023

Kiedyś, za czasów naszych dziadków narta była po prostu nartą. Płaską deską, do której można było przymocować buty, aby bez większego problemu poruszać się po śniegu lub zaznać chwili rekreacji. Ale czasy te już minęły, a przemysł sportów zimowych oferuje z sezonu na sezon coraz to nowsze rozwiązania. Narciarstwo stało się kultowym sportem zimowym, a stoki w sezonie są pełne amatorów i profesjonalistów.

Jak więc wyglądają dzisiejsze narty? Na co zwraca się uwagę?

Kształt nart.

Narta narcie nie równa. W zależności od kształtu deski ma ona inne przeznaczenie. Przez wiele lat główną cechą był kształt z rzutu górnego. Głównie chodziło o taliowanie, jak i ogólnie o długość i szerokość narty. Od kilku jednak lat rynek zalały narty o różnym rzucie bocznym. Oznacza to, że deska nie przylega do podłoża na całej jej długości, ale w momencie braku nacisku stopy unosi się środek deski (camper). Do tego dochodzi coraz mocniejsze zwiększanie rockera (końce nart) kosztem campera.

Długość nart.

Kolejny parametr nart, który ma znaczenie. Początkujący narciarze często zakładają, że najłatwiej będzie im na wąskich i krótkich deskach. Nie dość, że nie jest to prawda, to obecnie każdy model nart ma praktycznie wiele różnych długości tak, aby dobrać je indywidualnie pod siebie.

Wiązania.

Nowoczesne narty są najczęściej sprzedawane już z gotowym zestawem wiązań. Dopasowane wiązania pod odpowiedni rodzaj określają jeszcze mocniej specyfikę i charakter narty, jak i pomagają w doborze desek. Obecnie zawsze najlepiej jest kupować narty z wiązaniami dopasowanymi przez producenta.

Jak długo można eksploatować narty?

Zakłada się, że średni czas, kiedy narta nadaje się do użytku to 100 dni jazdy. Po tym czasie deski, tak jak każdy inny materiał czy sprzęt są po prostu zużyte. Do tego dochodzi oczywiście konserwacja pomiędzy sezonami, która może się przyczynić do skrócenia czasu użyteczności nart.

Gdzie kupować narty?

Najlepiej w specjalistycznym sklepie, oferującym narty znanych, dobrych marek i posiadającym fachową obsługę. Kupno nart w markecie wymaga dużej wiedzy i odwagi, szczególnie od tych, którzy wcześniej nie interesowali się białym szaleństwem. W środowisku mówi się też czasem o ręcznie robionych deskach. Jednak takie narty w tej chwili rzadko kiedy dorównują nowoczesnym technologiom ich tworzenia i prawdopodobniej dużo lepszy sprzęt kupimy jednak w sklepach narciarskich.

Zapraszam do zakupu w STAR-sport!