KONTAKT +48 509 310 603 +48 22 72 886 72 Pn - Pt: 11:00 – 19:00 Sob: 10:00 - 17:00

Wyjazd na narty w dobie pandemii

28.11.2020

Pandemia koronowirusa to dla narciarzy bardzo ciężki czas. Miłośnicy narciarstwa przynajmniej raz w roku wybierają się w miejsca, gdzie w spokoju mogą oddać się swojej pasji. Czy rok 2020 będzie wyjątkiem? Niestety, często odpowiedź na to pytanie brzmi tak?

Gdzie wyjechać na narty w czasach pandemii?

Wyjazd na narty zarówno w kraju jak i poza granice wiąże się w dobie pandemii z dużymi utrudnieniami, począwszy od zamkniętej bazy hotelowej na dostępności tras narciarskich kończąc.

Wyjazd na narty w kraju.

Jeżeli mamy chęć wypocząć na nartach w naszym kraju, to warto wcześniej zapoznać się z informacją, czy dany stok jest czynny. Na chwilę obecną, rząd polski nie widzi potrzeby zamykania stoków, jednakże trzeba przyjąć do wiadomości, że hotele są zamknięte, a więc należy zastanowić się nad noclegiem w przypadku dłuższego pobytu. Z naszych informacji wynika, że niektóre kwatery prywatne działają pod pewnymi warunkami, ale zostawiamy tą informacje pod rozwagę i roztropność narciarzy.

Wyjazd na narty za granicę

Rządy większości krajów zachodniej Europy zakazały korzystania ze stoków narciarskich.

W początkowym etapie sezonu narciarskiego 2020/2021 wyjątek stanowią Szwajcaria oraz niektóre baze narciarskie w Szwecji i Finlandii, jednak najlepiej w celu sprawdzenia skontaktować się z wybraną administracją stoku przed wyjazdem do miejsca docelowego. Warto też w takim wypadku sprawdzić bazę hotelową.

Przed wyjazdem konieczne jest sprawdzenie warunków sanitarnych przed przekroczeniem granicy wybranego kraju. W niektórych jest wymagany aktualny wynik testu na SARS-CoV-2 met. RT-PCR. Przed wyjazdem niezbędnym może okazać się wizyta na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych w celu weryfikacji aktualnych danych.

Jak uniknąć koronawirusa na wyjeździe?

Zakażenia wirusowe jest dość trudne do uniknięcia, szczególnie tak agresywne, jednak można wykonać kilka zabiegów, które pozwolą na względnie bezpieczny wyjazd. Do takich można zaliczyć:

 • Dezynfekcja. Noś ze sobą buteleczkę ze środkiem dezynfekującym i dezynfekuj ręce/rękawice po każdym zetknięciu z przedmiotami, które mogli dotykać inni narciarze, a więc po skorzystaniu z wyciągu, kolejki i innych. Uważaj na klamki i wyłączniki świateł.
 • Nie dotykaj poręczy. Narciarze to wysportowani ludzie i nie potrzebują podpierania wchodząc na schody lub z nich schodząc,
 • Chodź w maseczce. Według wiadomości, głównie medialnych, maseczka utrudnia emisje wirusów,
 • Nie poprawiaj kasku i gogli niezdezynfekowanymi rękoma,
 • Często myj ręce woda z mydłem,
 • Nie podawaj rąk na powitanie,
 • Unikaj miejsc w których przebywa dużo ludzi, a jeśli znajdziesz się w takim, staraj się zachować dystans uniemożliwiający zakażenie,
 • Zakrywać podczas kichania czy kaszlu usta ręką zgiętą w łokciu,
 • Unikaj wysoko przetworzonej żywności i alkoholu,
 • Dobrze się wysypiaj,
 • ZACHOWAJ SPOKÓJ W TYCH ZWARIOWANYCH CZASACH.